AUREA VERUM > Informacija > Matavimo vienetai

Matavimo vienetai

 

Trojos uncija 

Trojos uncija (angl. - Troy ounce) – masės matas, naudojamas brangiesiems metalams, parakui ir brang-akmeniams sverti. 
Žodis Troja šiame kontekste reiškia Prancūzijos Trua (Troyes) miestą, kuris viduramžiais garsėjo savo mugėmis. 1 Trojos uncija lygi 31.1034768 gramo, trumpinys – "Oz" arba "Ozt".

 

Gramas

Gramas – masės matas, žymimas simboliu "g.". Originalioje prancūzų metrinėje sistemoje gramas buvo vienas bazinių vienetų ir buvo apibrėžiamas kaip 1 kubinio centimetro vandens masė esant 4 °C temperatūrai.
Vėliau, t.y. 1960 metais 11-oje Tarptautinėje matų ir svorių konferencijoje prilygintas 1×10−3 masės etalono vieneto – kilogramo.

 

Karatas (masė)

Karatas – masės matas, skirtas išmatuoti šlifuotų juvelyrinių ir brangakmenių svorį. 1907 m. tarptautinio matų ir svorių komiteto konferencijoje Paryžiuje buvo priimtas metrinis karatas, lygus 200 miligramų (mg.) arba 0.2 gramo (g.). Iki tol karato masė keitėsi, tad istorinių deimantų masė dabar gali nebeatitikti.
Pavadinimas kilęs iš saldžiosios ceratonijos (Ceratonia siliqua) ankšties, kurio sėklos buvo vartotos sverti, nes kiekvienos sėklos svoris beveik nesiskiria ir sveria būtent apie 0.2 gramo. Juvelyrai dar nuo neatmenamų laikų naudojo jas kaip svarelius. Trumpinys – "ct".

 

Karatas (praba)

Kai kuriose šalyse, (pvz., Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje), žodis "karatas" naudojamas kitoje matavimo sistemoje – išmatuoti lydinio grynumą (t.y. praba). Vienas karatas lygus 1/24 grynosios medžiagos lydinyje, atitinkamai aukščiausia praba šioje sistemoje yra 24K.  Trumpinys – "K".
Tačiau dažniausiai tauriojo metalo lydinio grynumas matuojamas metrinėje sistemoj, t.y. prabomis.


 

 

Jeigu dar turite klausimų dėl mūsų produktų ar paslaugų - susisiekite su mumis telefonais 8 699 33348, 8 699 33349 arba el. pašto adresu info@aureaVerum.lt